جذب سرمایه‌گذار

سرمایه‌گذار شخص یا نهادی است که در کسب‌وکارها سرمایه‌گذاری می‌کند.

سرمایه‌گذاران همیشه در پی بازگشت سرمایه‌ی خود در آینده هستند؛ به‌این‌منظور، آن‌ها به‌دنبال شناخت بیشتر از یک ایده‌ی تجاری عالی یا طرح کسب‌وکار قوی هستند.

برای موفقیت و رشد یک کسب‌وکار، حفظ یک رابطه‌ی قوی و پایدار با سرمایه‌گذاران بسیار مهم است.

تأمین بودجه یک جنبه‌ی حیاتی برای به‌فعل رسیدن پروژه‌ی شما است. چه یک کارآفرین مشتاق باشید، چه یک صاحب کسب‌وکار باسابقه، جذب سرمایه‌گذاران می‌تواند در رسیدن شما به موفقیت یا شکست خوردن، تأثیر بسیاری داشته باشد.

علاقه‌مند کردن سرمایه‌گذاران به کسب‌وکار شما برای موفقیت در پروژه بسیار مهم است.

آمادگی یک کسب‌وکار برای سرمایه‌گذار به چه معناست؟

کسب‌وکار شما زمانی برای سرمایه‌گذاران آماده است، که تمام اقدامات لازم را انجام داده و تمام اطلاعات صحیح و موردنیاز را در قالب مناسب جمع‌آوری کرده باشید؛ بنابراین همه‌چیز برای سرمایه‌گذاران آماده است تا آن‌ها را بررسی کنند.

آماده شدن برای سرمایه‌گذار ممکن است برای هر کسب‌وکاری متفاوت به‌نظر برسد، اما یک چیزی که به‌عنوان یک کسب‌وکارها باید از آن آگاه باشید، این است که می‌خواهید سرمایه‌گذارانتان چگونه به کسب‌وکار شما کمک کنند؟

یک سرمایه‌گذار با انتظار دریافت بازده مالی به یک تجارت کمک می‌کند. هدف اصلی هر سرمایهگذار کسب حداکثر سود با حداقل ریسک است.

اکثر کسب‌و‌کارها برای تأمین مالی به کمک سرمایه‌گذاران نیاز دارند. سرمایه‌گذاران به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا منابع مالی دریافت کنند و اطمینان حاصل کنند که سرمایه به سمت درست استراتژی‌ها، ارزش‌ها و رشد جهت‌دهی می‌شود.

همه‌ی سرمایه‌گذاران یکسان عمل نمی‌کنند. آن‌ها ممکن است بر اساس منابع، سبک سرمایه و تحمل ریسک متفاوت باشند.

استفاده از انواع استراتژی‌ها می‌تواند به جلب حمایت سرمایه‌گذاران کمک کند. در اینجا چند ایده برای جذب سرمایه‌گذار به کسب‌و‌کار وجود دارد.

 ایجاد یک طرح تجاری قوی

اولین و حیاتی‌ترین قدم در جذب سرمایه‌گذار ایجاد یک طرح تجاری است. طرح کسب‌وکار شرحی مکتوب از آینده‌ی شرکت شماست؛ سندی که توضیح می‌دهد ماهیت شرکت شما چیست، اهدافی که باید به آن‌ها برسید کدام‌اند، مشتریان شما چه کسانی هستند، قصد دارید چه کسب‌وکاری داشته باشید و به چه روشی قصد انجام آن را دارید.

خلاصهی اجرایی، بررسی اجمالی شرکت، تیم مدیریت، تحلیل بازار و رقابتی، طرح فروش و بازاریابی و تحلیل مالی، اجزای یک طرح تجاری هستند.

سرمایه‌گذاران می‌توانند با یک طرح تجاری کاملاً تعریف‌شده ببینند که کجا و چگونه در کسب‌وکار شما قرار می‌گیرند و ایجاد مشارکت‌های آینده را آسان‌تر می‌کنند. به‌طورخلاصه، درک و نشان دادن یک استراتژی واضح برای سودآور کردن ایده‌ی تجاری شما باید ساده باشد.

شناسایی سرمایه‌گذار مناسب

درک نیازهای خاص پروژه به شما کمک می‌کند مناسب‌ترین سرمایه‌گذاران را شناسایی کنید.

نوع سرمایه‌گذاری موردنیاز خود را درنظر بگیرید. سرمایه‌گذارانی را که سابقه‌ی کار در صنعت شما دارند یا در گذشته به پروژه‌های مشابه علاقه نشان داده‌اند، هدف قرار دهید.

مقیاس‌پذیری کسب‌وکار

سرمایه‌گذاران به‌دنبال فرصت‌هایی هستند که یک کسب‌وکار بتواند به‌سرعت گسترش یافته و بازده قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاری خود به‌دست آورند.

مدل کسب‌وکار مقیاس‌پذیر به شرکت اجازه می‌دهد درآمد خود را بدون افزایش هزینه‌ها بیشتر کرده و کارآیی و توانایی تصاحب سهم بیشتری از بازار را در طول زمان نشان دهد.

نمایش یک تیم قوی

سرمایهگذاران نهتنها بر روی ایدهها، بلکه روی افرادی که پشت سر ایده‌ها هستند نیز سرمایهگذاری میکنند.

تیمی بااستعداد و باتجربه گردآوری کنید که در حوزه‌های مربوطه مهارت نشان می‌دهد. هر سرمایه‌گذار روش خاص خود را برای برخورد با کارآفرینان دارد.

برخی در ایده شرکت‌ها سرمایه‎‌گذاری می‌کنند و برخی در طرح کسب‌وکارها.

طرح خود را شفاف بیان کنید

صداقت و شفافیت در تعامل با سرمایه‌گذاران بسیار حیاتی است.

خطرات و چالش‌های مرتبط با پروژه‌ی خود را به‌وضوح بیان کنید و نحوه‌ی برنامه‌ریزی برای کاهش آن‌ها را نشان دهید.

جلب‌توجه سرمایه‌گذاران قبل از شروع بحث درمورد پیشنهاد تجاری خود ضروری است. سرمایه‌گذار باید به درستی درک کند که چه زمانی سهم آن‌ها می‌تواند بازدهی را آغاز کند و چگونه می‌توانید سودآوری سرمایه‌گذاری را برای آن‌ها به دست آورید.

توضیح دهید که چه چیزی درمورد محصول یا خدمات شما منحصربه‌فرد است، مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند و چگونه قصد جذب مشتریان را دارید.

جدا از جلسات و گفت‌وگوها، سرمایه‌گذاران دوست دارند به رضایت مشتری درمورد محصولات یا خدمات شما اشاره کنند.

سرمایه‌گذاران به‌دنبال این هستند که بفهمند آیا مشتریان شما خوشحال هستند یا خیر، شرکت چه ارزشی برای مشتریان خود به ارمغان می‌آورد، فرایند خرید شما چگونه است و چه چیزی شما را از رقبا متمایز می‌کند.

توضیح صورت‌های مالی

صورت‌‌حساب‌های مالی موارد زیادی را درمورد نحوه‌ی عملکرد کسب‌وکار شما بیان می‌کند. این اطلاعات باید به‌صورت جامع در محیط‌هایی مانند اکسل تنظیم شوند.

مدل درآمد، هزینه‌ی موردانتظار و پیش‌بینی سود را بر اساس تحقیقات بازار به آن‌ها ارائه کنید تا به آن‌ها اطمینان دهید که کسب‌وکار شما ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

نشان دهید که یک تیم مدیریت قوی دارید

نشان دهید که یک تیم مدیریتی مبتکر و استراتژیک برای رهبری کسب‌وکار دارید. سرمایه‌گذاران به‌دنبال یک تیم قوی بااستعداد، مهارت، تجربه و ایده‌های تجاری عالی هستند.

دستاوردهای تیم در گذشته، نشان‌دهنده‌ی موفقیت آن‌ها در آینده است؛ بنابراین، تیمی بسازید که کارآمد و مشتاق کار سخت باشد و به موفقیت شرکت کمک کند.

جذب سرمایه‌گذار فرایندی چندوجهی و زمان‌بر است که به برنامه‌ریزی، آماده‌سازی و اجرای دقیق نیاز دارد. دنیای تجارت امروز به‌سرعت درحال توسعه است؛ بنابراین اگر به‌دنبال راه‌هایی برای جذب سرمایه‌گذار هستید، باید برنامه‌ریزی خوبی داشته باشید و آماده باشید.

چرا داشتن سرمایه‌گذار مهم است؟

در ادامه مطب در رابطه با این که چرا جذب سرمایه‌گذار برای کسب‌وکارها مهم است می‌پردازیم.

برای به‌دست آوردن بودجه در راستای گسترش کسب‌وکارها

نقش اصلی سرمایه‌گذار در یک کسب‌وکار، تأمین سرمایه برای کسب‌وکار است. فرایند تبدیل یک ایده به یک محصول یا خدمت به زمان، به سرمایه، تلاش و مهارت بسیار زیادی نیاز دارد.

برای استخدام افراد ماهر

هنگامی که یک ایده‌ی پیشگامانه دارید، به افراد بسیار ماهری نیاز دارید که بتوانند آن ایده را عملی کنند. دریافت سرمایه از سرمایه‌گذاران می‌تواند به شما در استخدام افراد مناسب و ایجاد یک تیم عالی کمک کند.

برای جذب سرمایه‌گذاران آینده

میزان دیده شدن شما در بازار و بین رقبا، با شروع تزریق هزینه از سمت سرمایه‌گذار، تغییر خوبی می‌کند. به این ترتیب می‌توانید با جذب سرمایه‌گذاران و مشتریان به اهداف خود دست یابید.

برای تمرکز بر رویکرد سود محور

سرمایه‌گذاران اغلب سودگرا و خواهان بازگشت سرمایه‌ی مناسب برای سرمایه‌گذاری در شرکت شما هستند. ازاین‌رو، آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا یک طرح تجاری و مدل مالی مناسب داشته باشید.

آن‌ها تجربیات موفق خود را روی میز آورده و به شما کمک می‌کنند تا خطرات پیش‌بینی‌نشده‌ای را که کسب‌وکار شما ممکن است تجربه کند، مدیریت کنید.

بیشتر بدانید: همکاری با سرمایه‌گذاران – همکاری با سرمایه‌گذاران کشور – سرمایه‌گذاری مطمئن با سود بالا

چرا سرمایه گذاران برای یک کسب و کار مهم هستند؟

هدف اصلی سرمایه‌گذاران این است که یک بازدهی قوی در سرمایه‌گذاری خود ببینند. اگر سرمایه‌گذاران مطمئن باشند که به بازگشت سرمایه بالایی دست خواهند یافت، احتمال بیشتری برای سرمایه‌گذاری مجدد در یک کسب‌وکار خواهند داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مقاله زیر بر روی آن کلیک کنید.

هدف از ارتباط با سرمایهگذار

هدف ارتباط بین یک شرکت و سرمایه‌گذاران، آگاه نگه داشتن سرمایه‌گذاران از وضعیت کسب‌وکار و فرصت‌های سرمایه‌گذاری فعلی است.

چرا طرح کسب‌وکار مهم است؟

طرح کسب‌وکار (Business Plan) یک ابزار بسیار مهم و استراتژیک برای کارآفرینان است. یک طرح کسب‌وکار خوب نه‌تنها به کارآفرینان کمک می‌کند تا بر مراحل خاصی که برای موفقیت ایده‌های تجاری لازم است تمرکز کنند، بلکه به آن‌ها در دستیابی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت نیز کمک می‌کند.

چرا می‌خواهید به دنبال سرمایه‌گذاری باشید؟

بسیار مهم است که قبل از شروع جست‌وجوی سرمایه‌گذار، بدانید که چرا فکر می‌کنید در وهله‌ی اول به سرمایه‌گذار یا سرمایه در تجارت خود نیاز دارید.

رایج‌ترین دلایلی که صاحب کسب‌وکار به‌دنبال سرمایه‌گذاری است عبارت‌اند از:

  • تأمین بودجه
  • بهرهگیری از دانش و تجربه‌ی کارشناسان صنعت

برای یافتن سرمایه‌گذاران مناسب باید دقت کرد که آیا آن‌ها ارتباط خوبی با صنعت شما دارند؟

شما برای چیزی بیش از سرمایه فقط به سرمایه‌گذار خود متکی خواهید بود. یک سرمایه‌گذار خوب باید بتواند تخصص پایه را در صنعت شما نشان دهد و دانش عمیقی در مورد نحوه‌ی عملکرد کسب‌و‌کار شما داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *