جذب نیروی انسانی چگونه است؟

وقتی شرکتی به دنبال جذب نیروی انسانی است، هم تیم منابع انسانی و هم تیم‌های استخدام در تصمیم‌گیری فرایند جذب نیروی انسانی دخیل هستند. این بخش‌ها برای موفقیت هر سازمانی مهم هستند و وظایف آن‌ها گاهی اوقات با هم تداخل دارند. به‌عنوان مثال، هر دو بخش درگیر جذب و مدیریت نخبگان هستند.

با این حال، این دو عملکرد دارای برخی تفاوت‌های مهمی هستند. هر بخش مسئولیت‌ها و استراتژی‌های خود را دارد و یکی از آن‌ها مهم تر از دیگری نیست. درک تفاوت‌ها و هم افزایی بین منابع انسانی و جذب نیروی انسانی می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا منابع خود را به‌طور موثر تخصیص دهند و اطمینان حاصل کنند که افراد مناسب هر کار را درست انجام می‌دهند.

جذب نیروی انسانی چیست؟

جذب نیروی انسانی در مدیریت منابع انسانی بسیار مهم است، زیرا تضمین می‌کند که کارکنانی که مایل به ورود به شرکت هستند، مناسب آن جایگاه شغلی بوده و در عین حال حرفه‌ای بودن شرکت را در همان لحظات اولیه نشان می‌دهد. علاوه‌بر این، اهمیت جذب نیروی انسانی شامل به دست آوردن کارکنان ماهر، تضمین تناسب فرهنگی، صرفه‌جویی در زمان و هزینه، بهبود رضایت کارکنان و تضمین تصویر مثبت برند است.

در طول جذب نیروی انسانی، مدیران منابع انسانی می‌توانند اطمینان حاصل کنند که قادر به جذب نیروی انسانی ماهر هستند. این بدان معناست که کسب‌وکارها کارکنانی را به دست خواهند آورد که مهارت‌هایشان مطابق با نیازهای فعلی شرکت باشد. علاوه‌بر این، سازمان‌ها از طریق جذب نیروی انسانی، توانایی کسب مهارت‌های جدیدی را به دست می‌آورند که کارکنان آینده‌نگری دارند که در حال حاضر در شرکت وجود ندارد.

جذب نیروی انسانی بسیار مهم است زیرا از طریق فرایند جذب نیروی انسانی، مدیریت منابع انسانی می‌تواند پیشرفت کند زیرا آن‌ها می‌توانند به شرکت در یافتن نخبگان کمک کنند که برای شرکت بسیار مفید هستند. علاوه‌بر این، مهارت‌هایی که برای کمک به تامین نیرو در تیم‌ها باید کسب می‌شد تا اطمینان حاصل شود که تیم برای دست‌یابی به نتایج و کار مؤثر در جهت اهداف، به راحتی از طریق بخش منابع انسانی که فرایند جذب نیروی انسانی را انجام می‌دهد، هدف دارد.

انواع جذب نیرو

در حالی که انواع مختلفی از معیارهای جذب نیروی انسانی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، باید انتخاب کنید که کدام نوع با نیازهای شما مطابقت دارد.

برای جذب متقاضیان مناسب، شما همچنین باید از معیارهای جذب نیروی انسانی استفاده کنید که با محیط شرکت شما مطابقت دارد.

انواع مختلف روش‌های فرایند جذب نیروی انسانی را می‌توان به دو دسته طبقه‌بندی تقسیم کرد:

استخدام داخلی

استخدام داخلی زمانی است که شما نقش شغلی خاص را در سازمان خود تهیه می‌کنید و معیارهای جذب نیروی انسانی را به دقت بررسی می‌کنید. این می‌تواند هم در هزینه و هم در زمان صرفه‌جویی شود زیرا دیگر نیازی به انجام تمام مراحل استخدام، مصاحبه و پذیرش ندارید. کارمندان شما از قبل با محیط کاری و شرکت شما آشنا هستند. استخدام داخلی نیز راهی عالی برای نشان دادن ارزش کارکنانتان است.

با این حال، یکی از نکات منفی این دسته این است که منبع یابی در نیروی کار واقعی ممکن است شرکت شما را از دست‌یابی به ایده‌های تازه و نوآورانه، از جمله تنوع، باز دارد.

استخدام خارجی

از سوی دیگر، استخدام خارجی یا استخدام در حالت کلی، زمانی است که شما افرادی را خارج از شرکت خود انتخاب می‌کنید. این نیز رایج‌ترین مورد استفاده بسیاری از استخدام کنندگان است.

جذب نیرو در شرکت می‌تواند به تیم‌های داخلی شما ایده‌ها و رویکردهای جدیدی بدهد که می‌تواند به شرکت کمک کند. با این حال، استخدام خارجی می‌تواند بسیار پرهزینه و پر زحمت باشد. این شامل منبع‌یابی، مصاحبه، ارزیابی و تأیید قبل از تصمیم‌گیری است.

روش اجرایی جذب و استخدام

متخصصان منابع انسانی با تجربه و آگاه می‌توانند کار شایسته‌ای را در پیش‌بینی تغییرات قریب‌الوقوع، درک نیازهای استخدامی مورد انتظار شرکت طی چندین سال آینده و شناسایی شکاف‌های مهارتی با توجه به توانایی‌های مورد نیاز شرکت در حال حاضر و آینده انجام دهند.

برای دست‌یابی به آن، بخش‌های منابع انسانی باید از تکنیک‌ها و فرآیندهای آزموده شده پیروی کنند تا به برنامه‌ریزی و اثبات آینده کمک کند. در اینجا مراحل مهم در برنامه‌ریزی جذب نیرو در شرکت که هر شرکتی باید بداند آورده شده است.

مکانی برای دریافت اطلاعات

البته فناوری می‌تواند به این جنبه از فرآیند جذب نیرو در شرکت برنامه‌ریزی کمک کند. استفاده از داده‌های موجود برای کمک به پیش‌بینی‌های آینده می‌تواند این احتمال را افزایش دهد که تلاش‌های برنامه‌ریزی قابل اعتماد و معتبر باشند.

بررسی قابلیت‌ها

هنگامی که تیم منابع انسانی پیش‌بینی‌شده را شناسایی کرد، می‌تواند به این فکر کند که سازمان گسترده‌تر به چه قابلیت‌هایی برای پیشرفت در آن محیط نیاز دارد و چگونه تیم منابع انسانی می‌تواند با جذب نیرو در شرکت به توسعه این قابلیت‌ها کمک کند.

ارزیابی وضعیت فعلی

از دیگر معیارهای جذب نیروی انسانی همچنین شامل بررسی وضعیت فعلی شرکت، کارکنان آن و تیم منابع انسانی است.

تدوین جدول زمانی و بودجه

هنگامی که شرکت درک محکمی از اینکه در حال حاضر در چه جایگاهی است و کجا می‌خواهد در آینده باشد، می‌تواند شروع به ایجاد نقشه راه و جدول زمانی خود کند.

البته همه این معیارهای جذب نیروی انسانی مستلزم برنامه‌ریزی دقیق بین منابع انسانی و امور مالی است تا اطمینان حاصل شود که شرکت بودجه کافی برای دست‌یابی به استراتژی‌ها و اهداف شناسایی شده فرایند جذب نیروی انسانی را در نظر گرفته است.

اندازه‌گیری و نظارت بر پیشرفت

در نهایت تیم‌های منابع انسانی باید معیارهای جذب نیروی انسانی را شناسایی کرده و چرخه‌های گزارش‌دهی را برای ارزیابی پیشرفت و تسهیل تغییرات هوشمندانه در برنامه در صورت نیاز ایجاد کنند. این اطمینان حاصل می‌کند که در فرایند جذب نیروی انسانی به مؤثرترین روش ممکن استفاده می‌شود و تصمیمات بر اساس داده‌های عینی اتخاذ خواهد شد.

روش‌های نوین استخدام

فرایند استخدام موفق در سازمان‌ها باید عنصر اساسی از برنامه استراتژیک هر سازمان باشد. اگر فرایند استخدام موفق در سازمان‌ها به خوبی انجام اجرا شود به جذب و حفظ بهتر نیروی انسانی، نیروی کار ماهر و موارد دیگر کمک می‌کند. با این حال، فرایند استخدام موفق در سازمان‌ها به ابزارهای مناسب نیاز دارد.

بیشتر بدانید: قرارداد جذب سرمایه‌گذار – جذب نخبگان – سرمایه‌گذار شخصی

جذب و استخدام نیروی انسانی

جذب نیرو در شرکت بخش مهم در قسمت منابع انسانی است. در حالی که منابع انسانی در بسیاری از زمینه‌ها از جمله مشارکت کارکنان، توسعه کارکنان، انطباق با قوانین، مدیریت داده‌ها و بسیاری دیگر کار می‌کند، یکی از حوزه‌های مهم تمرکز منابع انسانی فرایند جذب و استخدام نیروی انسانی برای شرکت است.

فرایند جذب و استخدام نیروی انسانی داشتن شرایط لازم برای نقش شغلی و شناسایی و انتخاب نامزد مناسب برای آن شغل است.

مشارکت هر یک از کارمندان نقشی اساسی در حفظ و رشد کسب‌وکار دارد. از این رو فرایند جذب و استخدام نیروی انسانی مناسب برای این شغل بسیار مهم است. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرایند جذب و استخدام نیروی انسانی باید اطلاعات کافی را به دست آورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مقاله زیر بر روی آن کلیک کنید.

استخدام نیروی انسانی

جذب نیرو در شرکت فرآیند شناسایی، جذب و استخدام افراد واجد شرایط برای نقش شغلی خاص است. هدف اصلی از جذب نیرو در شرکت، با بهترین نخبگان ممکن است. نمونه دستورالعمل جذب و استخدام  نیروی انسانی عبارتند از:

منبع یابی: یافتن نیروی انسانی از منابع مختلف، مانند رسانه‌های اجتماعی، ارجاعات و شبکه.

غربالگری: ارزیابی رزومه، مهارت‌ها و صلاحیت‌های نامزدها بر اساس شرایط شغلی.

مصاحبه: انجام مصاحبه با نامزدها، چه به صورت تلفنی، ویدئویی یا حضوری، برای ارزیابی تناسب آن‌ها با نقش و سازمان.

پیشنهاد: مذاکره در مورد حقوق، مزایا و سایر شرایط استخدام با داوطلبان منتخب و ارائه پیشنهاد به آن‌ها.

استخدام: تکمیل فرآیند استخدام، مانند بررسی سوابق، بررسی مرجع، و مدارک، و استقبال از استخدام‌های جدید در سازمان.

بیشتر بدانید: افراد سرمایه‌گذار ایرانی – شراکت و سرمایه‌گذاری در کارخانه – آشنایی با انواع سرمایه‌گذاری خارجی – معرفی افراد سرمایه‌گذار

معرفی انواع روش‌های استخدام

نمونه دستورالعمل جذب و استخدام شامل فرآیندهایی هستند که شرکت‌ها توسط آن‌ها کارکنان جدید را پیدا و استخدام می‌کنند. از آن‌جایی که کارکنان یک سازمان یکی از بزرگ‌ترین عوامل موفقیت آن هستند، این نمونه دستورالعمل جذب و استخدام در صدر فهرست مهم‌ترین شیوه‌های تجاری قرار دارند.

روش‌های استخدام تاکتیک‌هایی هستند که شرکت برای یافتن نیروی انسانی خوب برای درخواست شغل استفاده می‌کند. انتخاب روش‌های استخدام مناسب به مهارت‌های مورد نیاز، نوع نامزد مورد نظر، سطح تجربه مورد نیاز، بودجه، چارچوب زمانی و منابع استخدامی که در دسترس دارید بستگی دارد.

اکثر شرکت‌ها از نمونه دستورالعمل جذب و استخدام  استفاده می‌کنند و استراتژی استخدام خود را در طول زمان تغییر می‌دهند تا نیازهای پرسنلی خود را برآورده کنند.

روش‌های استخدام و انتخاب می‌تواند داخلی یا خارجی باشد. استخدام داخلی بر افرادی متمرکز است که قبلاً کارمندان شرکت هستند، در حالی که هدف استخدام خارجی جذب استعدادهای جدید از خارج است.

روش‌های استخدام داخلی می‌توانند به طرز چشم‌گیری سریع‌تر از روش‌های خارجی باشند، زیرا نخبگان از قبل در شرکت شما هستند. استخدام داخلی همچنین می‌تواند هزینه کمتری داشته باشد و منجر به بهره‌وری کارکنان در نقش‌های جدید خود سریع‌تر از استخدام جدید شود.

یکی از جنبه‌های منفی استخدام داخلی این است که می‌تواند تنوع ایده را کاهش دهد، زیرا فرد جدیدی را وارد سازمان نمی‌کنید.

از سوی دیگر، استخدام خارجی زمان ‌برتر است، زیرا شما را ملزم می‌کند تا چندین نفر را منبع، غربالگری و مصاحبه کنید و فرایند جذب نیروی انسانی را طی کنید و نمونه دستورالعمل جذب و استخدام را رعایت نمایید، سپس پس از انتخاب نامزد، مذاکرات را کامل کنید و وارد شوید.

با این حال، استخدام خارجی این مزیت را دارد که به شما کمک می‌کند افرادی با مهارت تخصصی یا مهارت‌های سخت پیدا کنید. این راه خوبی برای شرکت‌ها با تفکر خلاق و ایده‌های نوآورانه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *