صنعت FMCG چیست؟

ممکن است شما هم عبارت صنعت FMCG  یا شرکت‌های fmcg در ایران  را زیاد شنیده‌باشید. FMCG مخفف عبارت Fast Moving Consumer Goods است که در فارسی به « لیست محصولات تند مصرف  » ترجمه می‌شود.

در ساده‌ترین تعریف در صنعت FMCG، لیست محصولات تند مصرف  را کالاهایی می‌دانند که بلعکس کالاهای کند مصرف، با سرعت بیشتری فروخته می‌شوند و قیمت فروش آن‌ها نسبتاً پایین است.

لیست محصولات تند مصرف در بهترین شرکت‌های صنایع غذایی ایران همانند نوشیدنی‌ها، مواد شوینده، مکمل‌های غذایی و سایر محصولاتی که در داروخانه‌ها بدون نسخه عرضه می‌شوند، برخی از اسباب بازی‌ها و محصولات غذایی بسیاری از رستوران‌ها، نمونه‌هایی از کالاهای لیست محصولات تند مصرف هستند. در بیشتر موارد حاشیه‌ی سود فروش کالا‌های تند مصرف در صنعت FMCG به نسبت سایر کالاهای کند مصرف، خیلی زیاد نیست و سود تولیدکنندگان و توزیع کنندگان در برند fmcg، از حجم بالای فروش تامین می‌شود.

شرکت‌های fmcg چیست؟ برای پاسخ به این سوال می‌توانید مطالب زیر را مطالعه فرمایید:

امروزه، با ظهور تکنولوژی الکترونیک و محصولاتی نظیر موبایل‌ها، پخش‌ کننده‌های MP3 و دوربین‌های دیجیتال و… مجموعه‌های جدیدی را به حوزه صنعت FMCG افزوده است که گاهی از آن‌ها با همان عنوان FMCG و گاهی، به‌طور خاص از آن‌ها تحت عنوان « لیست محصولات تند مصرف » یا FMCE (مخفف Fast Moving Consumer Electronics) نام برده می‌شود.

همان‌طور که در موارد بالا اشاره شد، مهم‌ترین عامل مهم در تعیین تندمصرف بودن محصولات صنعت FMCG، به سرعت فروخته شدن کالاها است، که بهترین شرکت‌های بازرگانی ایران و بهترین شرکت‌های صنایع غذایی ایران به آن توجه زیادی می‌کنند.

محصولات تند فروش

یک عصر گرم در فصل تابستان، در راه منزل لیوان بزرگی آب‌میوه می‌خرید، از سوپرمارکتی که در مسیرشما قرار گرفته چند قلم کالای مصرفی روزانه تهیه می‌کنید و بعد یادتان می‌افتد در خانه قرص استامینوفن ندارید. تمام این کالاهای نام‌برده ، مصارف روزانه شما هستند. کالاهایی که اگر امروز آن را تهیه نکنید ممکن است به مشکل بر ‌بخورید. به این کالاهای معرفی شده کالاهای محصولات تند فروش یا FMCG می‌گویند.

کالاهای زود مصرف

البته این تنها شما نیستید که با تهیه نکردن لیست محصولات تند مصرف دچار مشکل می‌شوید؛ بلکه کارخانه‌ها و خرده‌فروشی‌ها هم بر روی سود حاصل از فروش روزانه این کالاهای زود مصرف بهترین شرکت‌های صنایع غذایی ایران حساب باز کرده‌اند.

در واقع کالای تند‌مصرف اگر تا زمان مشخص شده به فروش نرسند، ممکن است تاریخ انقضای آن بگذرد یا دیگر بازار نیاز روز گذشته را نداشته باشد. در این حالت به تولیدکننده و توزیع‌کننده زیان قابل توجه‌ای می‌رساند.

کالاهای پر سود

چون آن‌قدر محصولات در صنعت FMCG پرفروش هستند و سرعت خریدشان توسط مشتریان بالا است در نتیجه یک خرده فروشی مجبور است مدام قفسه‌های فروشگاه حاوی این کالاها را از بهترین شرکت‌های صنایع غذایی ایران که مشغول تولید کالاها از لیست محصولات تند‌مصرف هستند دوباره پر کند.

کالاهایی که در لیست محصولات تند‌مصرف هستند به دلیل تقاضای بالای مصرف‌کنندگان و یا به دلیل فاسد شدنی بودن ماندگاری کوتاهی دارند. این کالاها به‌طور مکرر خریداری می‌شوند، به سرعت هم مصرف می‌شوند، قیمت پایینی دارند و در مقادیر زیاد نیز فروخته می‌شوند و این کالاها پرسود هستند.

محصولات کند مصرفی

بد نیست که با انواع کالاهای مصرفی و تفاوت‌های آن‌ها با یک دیگر آشنا شویم. برخلاف کالاهای تندمصرف در برند fmcg، گونه‌ای از کالاها وجود دارد که به کالاهای کند مصرف یا کندحرکت معروف هستند. این کالاها تقاضای کم‌تری نسبت به لیست محصولات تند‌مصرف یا FMCG‌ها دارند و مدت زمان بیشتری در فروشگاه‌ها باقی می‌مانند.

شرکت‌های صنایع غذایی ایران

کالاهای صنعت FMCG اغلب کالاهایی هستند که برای مشکلات روزانه در زندگی ما راه‌حل‌های  بسیار سریع، موثر و مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌کنند. برای نمونه برای زوج شاغلی که عصرها به خانه می‌رسند، غذاهای کنسروی یک راه‌حل کاملا سریع محسوب می‌شود. یا غذای حاضری و بدون نیاز به دستور پخت پیچیده مثل نودل یک راهکار مقرون‌به‌صرفه در برند fmcg برای دانشجویان است.

شرکت‌های بازرگانی ایران

یکی از مهم‌ترین مواردی که شرکت‌های fmcg در ایران باید به آن توجه داشته باشند؛ مسئله پخش و بازرگانی آن‌ها است. اغلب کالاهای تندمصرف، تاریخ مصرفی محدود ومشخص دارند و اگر به موقع توزیع و تزریق نشوند به اقتصاد شرکت‌ها آسیب می‌رسانند.

شرکت‌های fmcg

همان‌طور که احتمالاً حدس می‌زنید، شرکت‌های fmcg در ایران شرکت‌هایی هستند که کالاهای تند‌مصرف برای صنعت FMCG  تولید می‌کنند. برای مثال کارخانه‌ی کوکاکولا یک شرکت صنعت FMCG محسوب می‌شود و یا محصولات مارک نستله که در ایران هم بسیارپرطرفدار است، جز کالای تندمصرف است و شرکت تولیدکننده آن نیز یک شرکت FMCG است.

کالاهای مصرفی

عمر فروشگاهی کالاهای لیست محصولات تند‌مصرف  کم است. یعنی کالاهای تند‌مصرف یا تاریخ مصرف کوتاهی دارند یا آن‌قدر بازار تقاضای آن گرم است که زمان زیادی در فروشگاه‌ها باقی نمی‌مانند.

کالاهای پر مصرف در ایران

نیاز به پخش مویرگی و استراتژی‌های پخش برای کالای پر مصرف در ایران  بیشتر احساس می‌شود. سود حاصل از فروش این کالاها به‌واسطه حجم فروش آن‌ها در بازار تعیین می‌شود؛ بنابراین اگر پخش و توزیع به شکل فراگیر در بازار انجام نشود ممکن است به برخی از شرکت‌های fmcg در ایران ضرر برساند.

بیشتر بدانید:شرایط سرمایه‌گذاری خارجی در ایران – جذب کارآفرین جذب کارآفرین جوان در تهران

کالاهای تند گردش

دفعات خرید کالاهای صنعت FMCG توسط مشتریان بسیار بالا است. بیشتر  این کالاها مصارف روزانه در زندگی  روزمره مردم دارند. بسیاری از آن‌ها در همان روزی که تهیه می‌شوند به مصرف می‌رسند. (همانند نان) بنابراین مشتری نیاز دارد که بعضی از کالاهای تندمصرف مشخص را به شکل روزانه تهیه کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مقاله زیر بر روی آن کلیک کنید.

کالاهای با حاشیه سود بالا

شاید این موضوع که سود حاصل از فروش هر محصول در  صنعت FMCG نسبتا کم است شما را نسبت به کار در این صنعت دل‌سرد کرده باشد. اما دلایلی وجود دارد که ثابت می‌کنند بازار صنعت FMCG در شرکت‌های fmcg در ایران و بهترین شرکت‌های بازرگانی ایران پر سود است و کار کردن در آن آینده بسیار خوبی دارد:

برندهای کالاهای FMCG در مقابل کالاهای کند مصرف معمولا به‌خوبی شناخته و مطرح می‌شوند. خود شما اولین برندهایی که در ذهنتان می‌آید که در روزمره مصرف زیادی دارند چیست؟ قطعا تعدادی از آن‌ها مربوط به کالاهای تندمصرف پس بهتر است سوال شرکت‌های fmcg چیست را بیشتر در ذهن خود بسنجید تا راهکارهای خوبی برای کسب سود بالا را بیابید.

با افزایش حجم تولید، ارتقای شبکه توزیع و پخش و سود قابل توجهی از تولید کالاهای لیست محصولات تند‌مصرف به دست خواهید آورد.

به خاطر رقابت بسیار بالا در این بازار و هم‎چنین چند فاکتور دیگر، دستتان در خلاقیت و نوآوری صنعت FMCG باز است. بازار کالای تند‌مصرف نیازمند نوآوری و محصولات جدید با ویژگی‌های نو و مشتری‌پسند می‌باشند.

فرصت‌های شغلی متعددی در شرکت‌های fmcg در ایران و بهترین شرکت‌های بازرگانی ایراندر زمینه برند fmcg  وجود دارد چه مهندس صنایع باشید چه طراح بسته‌بندی، چه بازاریاب…

بهترین کالا برای تولید در ایران

غذاهای فرآوری‌شده مثل کنسرو لوبیا، رب، ماست و محصولات مشابه که نیاز به تغییرات و فرآوری زیادی پیش از مصرف دارند.

نوشیدنی‌ها مانند آب معدنی، انواع آب‌میوه، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و نوشابه

غذاهای خشک که شامل شیر خشک، چای، برنج، قهوه و آرد می‌باشند

غذاهای تازه مثل میوه و سبزیجات که فاسدشدنی هستند

غذاهای پخته، هر نوع غذایی که پیش از بسته‌بندی یا عرضه، نیاز به فرآیند پخت‌وپز را داشته ‌باشد مثل انواع کیک‌ها، کلوچه، بیسکوییت و خوراکی‌های مشابه

خوراکی‌های آماده خوردن مانند تنقلات

خوراکی‌های منجمد مانند بستنی، سوسیس یا کالباس و گوشت و مرغ بسته‌بندی

لوازم بهداشتی مصرفی همانند شوینده‌ها، ماسک و خمیردندان

داروهای مصرفی بدون نسخه از جمله مسکن‌ها

کالا برای تولید در ایران

اگر دغدغه‌های اجتماعی دارید و هم‌چنین دل‌تان می‌خواهد بر زندگی مردم تاثیرگذار باشید انتخاب فرایند کالا برای تولید در ایران  یکی از عرصه‌هایی است که فرصت لازم را برای شما فراهم می‌کند. کالاهای لیست محصولات تند‌مصرف و بهترین شرکت‌های صنایع غذایی ایران مستقیما بر سلیقه مردم و خواسته‌ها و زندگی شخصیشان موثر هستند.

بیشتر بدانید:جذب سرمایه برای پروژه با سود بالا –جذب سرمایه‌گذار برای پروژه –سرمایه‌گذاری برای کارآفرینی

محصولات تند‌مصرفی

کالاهای تند‌مصرف صنعت FMCG در تعداد بالایی تولید و به بازار عرضه می‌شوند زیرا تقاضا برای آن‌ها در کشورها زیاد است. سود حاصل از فروش هر یک از این کالاهای برند fmcg به تنهایی قابل توجه نیست، اما همین تولید و عرضه و فروش بالا طی زمان کوتاه، تولید کالاهای تند‌مصرف را سودمند کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *