معرفی انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران

انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران، تشکل صنفی رسمی و سراسری تولیدکنندگان صنعت شوینده، بهداشتی و آرایشی بوده، که با بیش از 50 هزار شاغل مستقیم، سهم قابل توجهی در تولیدات صنعتی داخل ایران دارد. همانطور که در اساسنامه این انجمن آمده است، انتظار می‌رود انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران، ستاد دیده‌بانی، داور، وکیل و صدای رسای صنعت شوینده، بهداشتی و آرایشی در سراسر کشور باشد. برای آشنایی بیشتر با اهداف، رویکرد و وظایف انجمن صنایع در ادامه همین مطلب با ما همراه باشید.

صنعت آرایشی و بهداشتی

صنعت آرایشی بهداشتی در ایران قدمت طولانی مدتی دارد. این صنعت امروزه با توجه به افزایش آگاهی افراد نسبت به اهمیت استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی برای پیشگیری از بیماری، بیشتر مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است. با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته، صنعت کازمتیک یا آرایشی بهداشتی در سال 2024 بین 601 تا 667 میلیارد دلار اندازه بازار خواهد داشت. در این بین، سهم Personal care چهل و چهار درصد، Skin Care بیست و نه درصد، کازمتیک و میکاپ 17 درصد و Perfume حدوداً 10 درصد خواهد بود. رشد تمام زیر گروه‌های ذکر شده نیز در سال جاری میلادی بین 5 تا 7.5 درصد است. مطابق با پیش‌بینی صاحب‌نظران این حوزه، اندازه امسال بازار آرایشی ایران به نرخ RSP مصرف‌کننده، 96 همت خواهد بود. در مورد کانال‌های فروش نیز در سال 2024، 27 درصد کانال فروش، دیجیتال و این موضوع در ایران تنها 7.7 درصد خواهد بود. این نکات نشان می‌دهد که با توجه به رشد سریع اندازه بازار جهانی و داخلی صنعت کازمتیک، با هوشمندی و تغییر استراتژی به راحتی می‌تواند به سود بسیار خوبی دست پیدا کرد.

در این بین نقش انجمن شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران نیز تعیین کننده و راهبردی خواهد بود. ضمن اینکه تولیدکنندگان صنعت کازمتیک نیز می‌توانند از فرصت‌هایی که انجمن شوینده، بهداشتی و آرایشی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، به بهترین نحو استفاده کنند.

اهداف کلیدی انجمن شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران

بررسی دقیق عملکرد انجمن شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران نشان می‌دهد که این تشکل تمامی تلاش خود را می‌کند تا شرایط مناسب را برای توسعه كمي و كيفي محصولات این صنعت همچنین ارتقاء سطح دانش فني، تكنولوژي و نوآوري فراهم آورد. همچنین فعالیت انجمن شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران در زمینه معرفي توانمندي‌هاي فعالان صنعت آرایشی بهداشتی در داخل و خارج از كشور و فتح باب رابطه اقتصادي، باعث شده است تولیدکنندگان ایران به سطح عملکردی خوبی برای نفوذ در بازارهاي جهاني برسند. یکی از اهداف اصلی این انجمن، ایجاد زمینه‌ای مناسبت برای افزایش رقابت سالم بين توليدكنندگان داخلي درعین تحكيم و گسترش اعتماد جامعه به محصولات داخلي است.

در زمینه اهداف مورد نظر انجمن شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حفظ، تحكيم و گسترش اعتماد جامعه به محصولات داخلی صنعت شوینده، بهداشتی و آرایشی

اکنون شرکت‌های تولید کننده ایرانی در صنعت آرایشی بهداشتی همچنین شوینده، به سطح خوبی از کیفیت در تولید محصولات دست یافته‌اند. در بسیاری از موارد، مشاهده می‌شود که محصولات شرکت‌های مطرح صنعت آرایشی بهداشتی از جمله شرکت‌های زیرمجموعه گروه فنکام مانند شرکت کیا کام فارمد، آریان تجارت کیان امید و دنیای نوین عناصر کیان و … کاملاً توانایی رقابت با محصولات مشابه خارجی را دارند و در برخی از فاکتورها از نمونه خارجی بهتر عمل کرده‌اند.

رفع يا تعديل موانع حقوقی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، مالی پيشروی صنعت در انجام توليد و توزيع با كيفيت محصولات در مقياس مناسب

چرخه تولید و توزیع محصولات شوینده، بهداشتی و آرایشی مانند برخی از صنایع دیگر ممکن است موانع و محدودیت‌هایی داشته باشد که این موضوع نیز نیازمند حمایت و ارائه مشاوره توسط انجمن شوینده، بهداشتی و آرایشی است. این انجمن با رویکرد گسترش حمایت از تولیدکنندگان محصولات شوینده و بهداشتی همچنین آرایشی در ایران، امروزه حمایت‌های گوناگونی در زمینه‌های مختلف اقتصادی، حقوقی و مالی و … از این شرکت‌ها داشته است.

ارتقاء دانش فنی، تكنولوژی، نوآوری و كيفيت محصولات در حد استانداردهاي ملی و جهانی، تا توان رقابت در سطح بين‌المللی

یکی از اهداف اصلی انجمن شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران ارتقای سطح دانش فنی و تکنولوژی مورد استفاده در تولید محصولات آرایشی بهداشتی و شوینده بوده است. دستیابی به این سطح از پیشرفت بدون استفاده از نوآوری و حمایت از افراد متخصص محقق نخواهد شد. انجمن شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران نیز با همین هدف، حمایت از افراد متخصص و صاحبان دانش در این صنعت فعالیت خود را گسترش داده است. استانداردهای مدنظر این انجمن نیز فراتر از سطح ملی و در سطح بین‌المللی بوده است و همواره افزایش رقابت داخلی نیز در این مسیر به این انجمن کمک کرده است.

بیشتر بدانید: شرکت‌های آرایشی بهداشتیصنعت آرایشی بهداشتیتولید مواد اوليه ارايشي بهداشتي 

ايجاد محيط مناسب برای فعاليت واحدهای كوچك و متوسط (اصلاحات زيرساختی) و تقويت و ظرفيت‌سازی براي آنان

بسیاری از کسب‌وکارها و واحدهای کوچک و متوسط فعال در صنعت شوینده، آرایشی و بهداشتی نیازمند حمایت و ظرفیت‌سازی هستند. در این زمینه صنعت شوینده، آرایشی و بهداشتی ایران نیز عملکرد خوبی داشته و تلاش خود را افزایش داده با حمایت از این واحدهای تولید کننده، علاوه‌بر گسترش سبد محصولات آرایشی بهداشتی ایران، فضا را برای افزایش رقابت سالم و سازنده این صنعت فراهم آورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مقاله زیر بر روی آن کلیک کنید.

تهيه طرح آماده‌سازی صنعت داخلی جهت پيوستن به WTO و هماهنگی و اجراي آن

سازمان تجارت جهانی یا World Trade organization یک نهاد بین‌المللی در زمینه تدوین قوانین جهانی تجارت و اجرای آن قوانین به‌صورت بین‌المللی فعالیت دارد. انجمن شوینده، بهداشتی و آرایشی نیز با هدف گسترش دسترسی تولیدکنندگان داخلی به بازار جهانی، طرح آماده‎‌سازی صنعت داخلی را برای الحاق به سازمان تجارت جهانی تهیه کرده و اجرای آن را نیز به‌عنوان متصدی اصلی، برعهده گرفته است.

حفظ و گسترش سهم صنعت از بازار داخلی و حضور مؤثر در بازارهاي آسيای ميانه، خاورميانه، آفريقا و آمريكای جنوبی

امروزه بسیاری از شرکت‌های تولید کننده لوازم آرایشی، بهداشتی و مواد شوینده در بازار جهانی نیز ورود کرده‌اند و محصولات با کیفیت بسیار خوبی را به کشورهای دیگر صادر کرده‌اند. در همین راستا صنعت شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران تمامی تلاش خود را بکار گرفت تا امروز سهم صنعت کازمتیک در اقتصاد داخلی و زمینه فعالیت در بازارهای آسیای میانه، خاورمیانه آفریقا و حتی آمریکای شمالی فراهم آید.

ارتقاء كمی و كيفی عملكرد انجمن

در نهایت می‌توان انتظار داشت که عمل به اهداف ذکر شده همه در راستای رسیدن به سطح بهتری از عملکرد کمی و کیفی توسط انجمن شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران است. حضور افراد متخصص در هیات مدیره این انجمن، از جمله حضور جناب آقای دکتر علیرضا کیانی، رئیس هیات مدیره گروه فنکام، به عنوان نایب رئیس هیات مدیره انجمن شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران، کمک بزرگی به ارتقای سطح عملکرد این انجمن کرده است.

بیشتر بدانید: نخبگان در تولید – محصولات آرایشی – تولید مواد اوليه ارايشي بهداشتي – هلدینگ ارایشی بهداشتی

جمع‌بندی

گروه فنکام، با حمایت و توسعه فعالیت در زنجیره تولید و توزیع محصولات آرایشی و بهداشتی، نقش مهمی در صنعت کازمتیک ایران بازی می‌کند ضمن اینکه کمک به تولید داخلی با کیفیت حرکت در زمینه اهداف انجمن شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران بوده است. این انجمن اکنون به‌عنوان متولی صنعت آرایشی بهداشتی همچنین شوینده در ایران، توسعه و حمایت از تولیدکنندگان ایران در بازار داخل و خارج از کشور را در دستور کار قرار داده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *