Skip to main content

صنعت مواد اولیه آرایشی بهداشتی

تا چندین سال قبل و پیش از شروع تحریم ها صنعت مواد اولیه بصورت بسیار محدود فعال بود، اما امروز با رونق تولیدات داخلی و شکل گیری شرکت های تولید محصولات آرایشی، بهداشتی و دارویی این صنعت نیز گسترش یافته است. شرکت های تامین کننده مواد اولیه از متخصصین حوزه مواد شیمیایی، مواد طبیعی و دارویی بهره می گیرند و خدمات گوناگونی ارائه می دهند. یک شرکت وارد کننده مواد اولیه آرایشی و بهداشتی به طور معمول مواد شیمیایی مورد استفاده در محصولات آرایشی و بهداشتی را به دست تولیدکنندگان این کالاها می رساند.

همچنین یک شرکت تامین کننده مواد اولیه آرایشی و بهداشتی به غیر از مواد شیمیایی اقدام به تهیه یا واردات  انواع مواد ارگانیک مورد استفاده در ترکیب محصولات آرایشی و بهداشتی نیز می نماید و از جمله این مواد می توان به انواع روغن های گیاهی مانند روغن زیتون و روغن آرگان و روغن بادام یا روغن نارگیل و همینطور انواع اسانس های طبیعی اشاره کرد.

مواد اولیه مورد استفاده در محصولات آرایشی و بهداشتی معمولا به دو صورت تهیه می شوند. دسته اول موادی می باشند که باید تامین و به صورت آماده به مصرف، خریداری شوند و دسته دوم موادی هستند که بر اساس یک فرمول شیمیایی ساخته می شوند.

 در برخی از کشورها استفاده از بعضی مواد اولیه در ترکیب محصولات آرایشی و بهداشتی دارای محدودیت بوده و یا استفاده از آن ها به طور کلی ممنوع می باشد. از جمله این مواد می توان به عنصر سرب، انواع فتالات، نگهدارنده های حاوی فرمالدئید، پلی اتیلن گلیکول و ترکیبات حاوی بوتیل اشاره کرد. سایر مواد مورد استفاده در ترکیب محصولات آرایشی و بهداشتی که معمولا توسط شرکت وارد کننده مواد اولیه آرایشی و بهداشتی تامین می شوند به طور معمول شامل انواع روغن ها، نرم کننده ها، غلظت دهندده ها، امولسیفر ها، نگهدارنده ها و رنگدانه ها می باشند.