Skip to main content

ارزش‌های نوین سازمانی مجموعه‌ای از اصول مدون برای نحوه عملکرد در یک سازمان است که به عنوان هدایت‌کننده مسیر شناخته می‌شود.

امروزه یکی از اصولی که شرکت‌ها به دنبال انجام آن هستند، تعیین ارزش‌های سازمانی درست است. ارزش‌های نوین سازمانی مجموعه‌ای از اصول و اعتقادات در مسیر یک سازمان هستند که می‌توانند تاثیر زیادی روی روند کاری آن مجموعه داشته باشند. اگر قصد آشنایی بیشتر با این ارزش‌ها را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مقاله را از دست ندهید.

ارزش‌های سازمانی چیست؟

ارزش‌های سازمانی یا ارزش‌های درونی یک شرکت یا ارگان، عقاید و اصولی هستند که روند کسب و کار شما را هدایت می‌کنند. این ارز‌ش‌ها به تیم شما کمک خواهند کرد تا بهتر در کنار هم کار کنند و باعث تمایز برند شما در رقابت با سایر ارگان‌ها شوند.

قرار دادن این ارزش‌ها در بالای ذهن کارکنان یک مجموعه، به شما در گرفتن تصمیمات تجاری درست در راه هدف اصلی کسب و کارتان کمک زیادی درست می‌کند. به عبارتی این ارزش‌ها اگر به صورت درست مدون شده باشند و مورد قبول اعضای سازمان شما نیز قرار گرفته باشند، باعث می‌شوند که روند کاری سازمان شما از مسیر خود خارج نشود.

چرا ارزش‌های سازمانی مهم هستند؟

ارزش‌های سازمانی به کارمندان هدف می‌دهد. داشتن هدف بدون شک یکی از مهم‌ترین المان‌های لازم برای کارمندان یک شرکت است تا با رضایت و کیفیت کار خود را انجام دهند. طبق نظرسنجی که توسط شرکت مک‌کینزی انجام شده است، ۷۰ درصد کارمندان گفته‌اند که حس هدفمند بودن یا نبودن آن‌ها، ناشی از شغل آن‌ها است. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که هنگامی که کارمندان با این سوال که آیا هدف مدنظر خود را در محل کار تجربه می‌کنند یا خیر، تنها ۱۵ درصد از افراد به این سوال پاسخ مثبت دادند. به همین دلیل هدف درونی سازمان شما باید به گونه‌ای باشد که تمام نیروهای ارگان شما را تحت‌الشعاع قرار دهد. داشتن هدف و ارزش‌های سازمانی تنها باعث افزایش رضایت کارمندان شما نمی‌شود، بلکه با روندی که ایجاد می‌کند حس اعتماد را نیز در مشتریان شما افزایش می‌دهد.

پروفسور رنجای گولاتی نویسنده کتاب «هدف عمیق» در کتاب خود توضیح می‌دهد که رهبران مجموعه‌ها و ارگان‌های گوناگون برای گذاشتن تاثیر مدنظر در راستای ارزش‌های سازمانی خود، باید تغییرات لازم را در خود نیز ایجاد کنند تا نیروها نیز به مانند رئیس خود، در راه هدف سازمانی قدم بردارند. اگر قصد دارید که مجموعه‌ای موفق، با دوام بالا و با انگیزه بالا داشته باشید، داشتن ارزش‌های درون سازمانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

اگر شما در یک شرکت جدید با نیاز داشتن ارزش‌های نوین سازمانی جدید کار می‌کنید یا در شرکتی قدیمی‌تر که نیاز به تجدید نظر در ارزش‌های خود دارد، می‌توانید از لیستی که در ادامه آماده کرده‌ایم استفاده کنید. در این لیست تعدادی از بهترین و جدید‌ترین ارزش‌های سازمانی در شرکت‌های بزرگ دنیا آورده شده‌اند که می‌توانید آن را به هسته اهداف شرکت خود تزریق کنید.

۲۰ ارزش نوین سازمانی رایج و مهم

 • تمامیت
 • جسارت
 • صدات
 • راستگویی
 • قابل اعتماد بودن
 • مسئولیت پذیری
 • تعهد به کار و مشتری
 • شور و اشتیاق
 • تفریح در کار
 • فروتنی و تواضع
 • یادگیری مستمر
 • مالکیت
 • پیشرفت با استمرار
 • رهبری درست
 • تنوع
 • نوآوری
 • کیفیت کار
 • کار و روحیه تیمی
 • سادگی در بیان کار

تمام مواردی که در این لیست به آن اشاره کردیم به عنوان ارزش‌های مهم سازمانی در بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا استفاده می‌شوند. شما نیز می‌توانید با بررسی ارزش‌های سازمان خود و مقایسه آن با ارزش‌های نام‌برده ‌شده در لیست بالا، کمبودها و نیازهای سازمان خود را به طور کامل شناسایی کنید.

Business

Business

چگونه ارزش‌های درونی سازمان را پیاده کنیم؟

تا اینجا درباره مفهوم ارزش‌های نوین سازمانی و چند نمونه از آن‌ها صحبت کردیم، اما چگونه می‌توانیم این ارزش‌ها را به تیم خود تزریق کنیم؟ با اینکه مشخص کردن ارزش‌های درون سازمانی یک کار سخت به شما می‌رود، اما اجرایی کردن آن‌ها در تیم شما تنها نیازمند چند کار ساده است.

1.     با تیم خود مشورت کنید

یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای شروع این کار مشورت با بنیان‌گذاران یا تیم اجرایی سازمان است. این افراد اغلب دیدگاهی درست درباره ارگان، ارزش‌های آن و نحوه کارکردن افراد در کنار هم در آن دارند.  زمانی که این قالب‌ها به طور کامل مشخص شدند، می‌توانید روی بیان کردن ارزش‌های سازمانی خود کار کنید.

2.     بازخورد دریافت کنید

یکی دیگر از راه‌هایی که به شما در انتخاب درست و استقرار ارزش‌های نوین سازمانی کمک خواهد کرد، دریافت بازخورد از سایر کارکنان، به خصوص نیروهای مدیریتی و مهم‌تر است. برای مثال مجموعه هاب اسپات کلمه انگلیسی HEART را برای ارزش سازمانی خود مشخص کرده بود. خود HEART به معنی قلب است هر کدام از حروف HEART به ترتیب مخفف Humble (تواضع)، Effective (موثر)، Adaptable (سازگار)، Remarkable (قابل توجه) و Transparent (شفاف) هستند. با این حال طبق بازخوردی که از این ارزش سازمانی دریافت شد، مشخص شد که با توجه به سیاست‌های هاب اسپات، کلمه Empathy (یکدلی) را با Effective جا به جا کنند.

3.     بازخورد دریافتی را تاثیر دهید.

زمانی که شما از تیم خود بازخورد دریافت می‌کنید، باید تا جایی که جا دارد بازخوردهای دریافتی را به ارزش‌های نوین سازمانی خود وارد کنید. ورود نظر سایر افراد (به خصوص افراد تاثیرگذارتر) باعث یکدلی بیشتر و تاثیرگذاری بالاتر ارزش‌های سازمانی شما خواهند شد.

4.     ارزش‌های مختص برند خود را استفاده کنید.

برای تعیین ارزش‌های سازمانی می‌توانید از کلمات کلیشه‌ای استفاده کنید، اما توجه داشته باشید که بهتر است ارزش‌های سازمانی شما متمایز از سایر شرکت‌ها باشد. برای مثال اگر همدلی را به عنوان یکی از ارزش‌های سازمانی خود مشخص می‌کنید، نشان دهید که این ارزش به چه شکلی در سازمان شما قرار است که استفاده شود و چگونه روی روند کاری کارکنان شما تاثیر خواهد داشت.

5.     در صورت نیاز به تکامل ادامه دهید

از تنظیم ارزش‌های سازمانی خود بعد از رشد بیشتر واهمه نداشته باشید. چیزی که شما در ابتدا تعریف می‌کنید، ممکن است در آینده کارایی لازم را در شرکت شما نداشته باشد. به همین دلیل به مرور زمان احتمالا باید ارزش‌های سازمانی خود را بسته به شرایط جدید کمی تغییر دهید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با ارزش‌های نوین سازمانی آشنا کنیم. همان‌طور که در متن خواندیم، داشتن ارزش‌های مناسب در هر سازمان می‌تواند روند مفیدی را برای کار در آن سازمان ایجاد کند. این ارزش‌ها باید به گونه‌ای باشند تا تمام افراد آن را به عنوان هدف کاری خود بپذیرند و با کمال میل در راستای آن وظایف خود را انجام دهند. امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.